איך איך להתגבר על דחיינות?

אחת הבעיות שמצליחות להרחיק אותנו מהחלומות ומהמטרות שלנו היא בעיית הדחיינות.

דחיינות לא פוסחת על אף אחד מאתנו. חלקנו נאמנים לה יותר ויחידי סגולה מצליחים להביס אותה במרבית המקרים. הם פשוט לא מוכנים להיכנע לה.

לא אחת אנחנו מוצאים את עצמנו דוחים את המשימות שלנו לרגע האחרון.

תמיד יש משהו אחר חשוב יותר לעשות.

הרבה יותר קל לדחות למחר או לעוד שבוע מאשר לעשות הרגע.

גם סטודנטים שנדרשים להגיש עבודת סמסטר דוחים את ההגשה עד הרגע האחרון  שלא נשארת להם ברירה או דרך להתחמק ממנה.

אפילו כשאנחנו מחליטים כבר לעשות ספורט הדחיינות יושבת עלינו כ"כ חזק ואנחנו מוותרים לעצמנו די בקלות.

אז מה הסיבות לכך? למה אנחנו דוחים בעצם? איך להתגבר על דחיינות?

אחת הסיבות היא מפני שהדחיינות מצטיירת בדמיוננו ככזו הכרוכה בסבל רב ובמחיר שאנחנו צריכים לשלם.

אותי למשל היא פוגשת בכל בוקר בחורף כשהשעון מצלצל ועלי לצאת לשחות בבריכה.

הרבה יותר מזמין להישאר במיטה החמה עם הפוך הנעים וכמה קל להיכנע לקור ולרוח השורקת מבעד לחלון.

בדיוק אז עולים לי בראש כל התירוצים למה לא כדאי או לא מתאים לצאת לשחות .

אנשים אומרים שברגע שהם יצאו לפנסיה הם ירשמו ללימודים או שהם ילמדו לנגן על פסנתר או גיטרה וככה עוברות להן השנים והם מוותרים על הדברים שגורמים להם לסיפוק ואושר.

דחיינות היא כמו איזה גמד מרושע שמתביית על המוח שלנו  וחופר: " עזבי עכשיו, את עייפה מדי, מגיע לך לנוח, מחר יש יום חדש, מה בוער? לא חייבים דווקא עכשיו, תני לעצמך חופש, מותר לפעמים לשקוע על הספה מול הטלוויזיה ולזפזפ בשלט" אז איך להתגבר על דחיינות?

ברגע שאנחנו מצליחים לגבור על הקול הפנימי השלילי הזה ועל הרחמים העצמיים אנחנו מרגישים תחושת ניצחון אנחנו מרגישים שלקחנו אחריות ושליטה על החיים שלנו.

הרבה לקוחות מספרים לי שהם רצו להזמין אותי אליהם כבר מזמן אבל בכל פעם שהם התכוונו להתקשר ולהזמין אותי אליהם תמיד היה תירוץ אחר למה לא לעשות את זה.

אני חושבת לעצמי כמה מצער זה שאנשים מוותרים לעצמם וחיים בבלגן נוראי במשך שנים במקום להרים טלפון ולקבוע פגישה. כמה עוגמת נפש הם יכלו לחסוך מעצמם. התגמול שהם היו מקבלים היה עצום אילו הם היו מתקשרים אלי באותו רגע שהם התחרטו. כמה חבל… כנראה שהם עדיין לא היו מוכנים ולא מספיק הרגישו שהם ראויים לחיות טוב יותר ומסודר יותר בלי בלגן בראש ובנפש.

אני איילת מייסון ואני מומחית לסדר וארגון בבית ובמשרד ומנטורית אישית לסדר פנימי ונפשי והיום אני אתן לכם 4 טיפים שיעזרו לכם להבין איך להתגבר על דחיינות

1. תחקרו את עצמכם לאן אתם רוצים להגיע. מה הייתם רוצים להשיג בחיים שלכם. במה חשוב לכם להצליח, למה זה חשוב לכם בכלל.

לדוגמא: נניח שאתם רוצים לרדת במשקל אז תשאלו את עצמכם מה זה ייתן לי להיות רזה יותר? אולי ביטחון עצמי, תחושת הישג, או  תשומת לב, אולי מראה יפה וצעיר או תחושה שאני שווה ונחשבת.

מה הערך שאני רוצה להשיג בזה?

2.בהמשך נסו להבין עם עצמכם מה המחיר או ההשקעה שאתם מוכנים לשלם עבור זה? או מה המחיר שתשלמו אילו לא תשיגו את התוצאה שאתם רוצה לקבל? אולי זה מחיר רגשי. מה תרוויחו אם תצליחו לעמוד במשימה הזו?

3.ציירו את הדרך לשם. במה זה כרוך? מה אתם צריכים לעשות וכמה להשקיע והתחילו בצעדים קטנים. כל צעד מעבר לכך הוא בונוס.

4.דמיינו שאתם כבר שם. התמקדו בתוצאות תראו את עצמכם משיגים את הדבר הנכסף שאתם רוצים. תראו את התמונה ותרגישו בדמיונכם את התחושה שכבשתם את היעד.

אם נחזור לירידה במשקל אז ממש תדמיינו את עצמכם עומדים מול המראה עם שמלה או חליפה שאתם אוהבים והיא עולה עליכם בקלות והבטן שטוחה ולא בולטת ואתם מרגישים קלילים ונינוחים ואתם יפים בעיני עצמכם ואתם קורנים והסביבה מבחינה בשינוי ומחמיאה לכם והביטחון העצמי שלכם עולה ואתם מבינים כמה המאמץ שווה את ההרגשה הנפלאה הזו ואתם גאים בעצמכם על ההישג.

אם אתם מרגישים מוכנים לאתגר המדהים הזה התקשרו אלי וביחד נקפוץ למים