איך לגרום לאגרנים כפייתיים לשתף פעולה בפינוי חפצים לא נחוצים?

יש לא מעט בני אדם שאוהבים לצבור פריטים רבים, ואולי אפילו להפוך את הבית שלהם לצפוף ודחוס – אבל אגרנות כפייתית היא כבר הפרעה נפשית מובהקת, ועל כן הטיפול בה מחייב שילוב של אנשי מקצוע.

מדובר בתופעה לא נדירה: על-פי הערכות שונות, בין 3% ל-5% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת מהצורך הבלתי נשלט לאגור עוד ועוד חפצים, רובם בלתי נחוצים. כשהדירה שבה גר האגרן הכפייתי הופכת לכזו שקשה לחיות בה (בין אם הוא חי בה לבד ובין אם ישנם עוד בני משפחה), וכשהמפגעים התברואתיים הולכים ומתרבים בה, ישנו הכרח לפנות לפחות חלק מהדברים – אבל עוד קודם לכן ישנו אתגר לא פשוט: לגרום לאגרן לשתף פעולה כדי שלא ייגרם לו נזק נפשי עקב הפינוי ועל-מנת שהוא לא יחזור למלא את החלל באינספור חפצים.

המפגעים התברואתיים שיוצרת אגרנות כפייתית

אגרות כפייתית מייצרת שלל מפגעים תברואתיים. העומס העצום בכל פינה מקשה על ניקיון הדירה, ולמעשה מדובר במשימה כמעט בלתי אפשרית.

כתוצאה מכך עלולים להיות ריחות לא נעימים בחדרים השונים ואפילו סירחון של ממש. בנוסף ישנה סבירות גבוהה להופעת עובש, קרדית אבק וגם חרקים שעלולים להיות מזיקים וכן מכרסמים. קשיי נשימה הם עוד תופעה נפוצה בדירות של אנשים בעלי הפרעה נפשית זו, שבעבר נחשבה לסוג של OCD (הפרעה אובססיבית קומפולסיבית) אולם כיום היא עומדת בפני עצמה.

כל התופעות הנ"ל מחייבות כמובן טיפול. כמו בכל בעיה, גם באגרנות כפייתית כדאי לטפל מהשורש.

טיפול רגשי

כדאי לדעת שבמקרים רבים אגרנים כפייתיים חשים בושה עקב התופעה ועל כן סובלים בנוסף לכל המפגעים התברואתיים הנ"ל גם מבדידות שהולכת ומחמירה ככל שהבית מתמלא בחפצים (מה גם שבגלל שהוא לא היגייני אורחים נרתעים מלהגיע אליו).

למרות כל הנ"ל, מאחר שמדובר בהפרעה נפשית, לאגרן הכפייתי קשה עד מאוד לוותר על חפצים שצבר, ולכן עוד לפני פינוי הדירה (שחייב להתבצע באופן מקצועי) נדרש טיפול בפן הרגשי.

אופציה אחת היא אנשי מקצוע בתחום הנפש – פסיכולוג, פסיכיאטר וכו'. בהקשר זה כדאי בפרט להכיר את שיטת הטיפול CBT – ראשי תיבות של טיפול קוגניטיבי התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy) – שמצליחה לחולל שינויים ניכרים בתהליך ממוקד מאוד. עוד אופציה היא מהתחום הסוציאלי – עובדים ממערך הרווחה עם ניסיון בעזרה לאגרנים כפייתיים יכולים גם הם לתרום להצלחת הפינוי.

פינוי מקצועי – ברגישות ובנחישות

פינוי דירה של אגרן כפייתי, גם אם הוא מתבצע במקביל לטיפול נפשי או לאחריו, חייב להתבצע בשיא הרגישות. שיתוף פעולה של האדם עצמו ושל קרובי משפחתו הוא בסיס הכרחי להצלחה, ועוד מפתח קריטי הוא ניסיון: לא כל מי שעוסק בפינוי דירות יכול להתמודד עם האתגר המורכב שמציבה דירת אגרן כפייתי, כשבנוסף לפינוי הפיזי נדרשת תשומת לב גם למתן מענה מלא למפגעים התברואתיים.

נכתב בשיתוף עדי פינוי דירות.